08.08.2021
08.08.2021

Zator , Piotr Cena : 200.00 PLN Kliknij, aby wyświetlić numer telefonu

Chirurgia szczękowa

 


Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.


Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.


Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.


NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?


Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu


Odkształcenie twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych problemów, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może również nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także poprawić walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.


Zęby zatrzymane


Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Wynikiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też przesuwać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.


Stan zapalny, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej


Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel wytworzy się niedostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.


Złamania kości twarzy


Złamania są możliwe w wyniku wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W cięższych przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zazwyczaj umiejscawiane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im dobranego kształtu, dla złamanej kości.


Resekcje korzeni zębów


 

Numer ogłoszenia : 9510
Liczba odsłon: 21, dzisiaj0